naše skryté vozíky 

přijetí jinakosti, efektivní komunikace

Vítek z Czech Para Dance Sport se potkal s Bety z Innovation Footprint a mluvil o tom, že se jim nesnadno shánějí prostředky na provoz taneční školy pro vozíčkáře a že na školení od Českého paralympijského výboru slyšel o ESG... a co že to je? Tak jsme se sešli - Vítek s Petranou a Martin s Bety... a přemýšleli jsme o tom, co by Czech Para Dance Sport mohl firmám nabídnout, kde mají odbornost a zkušenost, kterou ve firmách běžně nemají....a co z toho vzniklo? Tenhle projekt! 

INNOVATION FOOTPRINT 


Je tohle pro Vás a Vaši firmu? 

ANO.. pokud jste firma, 

která si je vědoma významu efektivní týmové komunikace

pro kterou je firemní kultura, založená na respektu, přirozenou součástí byznysu

která vnímá rozvoj zaměstnanců jako součást své strategické konkurenceschopnosti

která vnímá potřeby společnosti, v níž podniká

která hledá projekt, který je prospěšný firmě a zjejícm zaměstnancům a zároveň společnosti, ve které působí

naše skryté vozíky

přijetí jinakosti a efektivní komunikace 

Zážitkový workshop pro firemní týmy se zaměřuje na změnu postojů a efektivní komunikaci účastníků. Umožní jim lépe porozumět osobám, které jsou odkázány na vozík a reflektovat vlastní zážitky ze vzájemné interakce. 

Díky této zkušenosti mohou být lidé lépe připraveni přijímat a respektovat jinakost bez ohledu na to, zda se jedná či nejedná o osoby na vozíku. A zda jejich handicap („vozík“) je zjevný nebo je skryt pod povrchem.

Workshop se zaměřuje na rozvoj efektivní komunikace a inkluzivního chování v týmu. Tým lépe porozumí každodenním výzvám a prožitkům osob s fyzickým postižením, odkázaným na vozík, a významu, který pro týmovou interakci má vzájemný respekt a vnímání potřeb obou stran.

Jak to celé vznikalo?  

Při tvorbě scénáře workshopu jsme si nejdřív chtěli sami workshopem projít, museli jsme si to vyzkoušet na vlastní kůži. Nejdříve jsme si udělali workshop jen pro nás s našimi přáteli, které téma zajímá. Z prvního workshopu máme krátké video, abychom vám přiblížili atmosféru workshopu i jak to celé vznikalo...

Pak jsme uspořádali workshop, kde jsme prosili o zpětnou vazbu kolegy z různých oborů (specialisté na projektové řízení a mentoring i marketing, lektoři a lektorky, kolegové a kolegyně z nezisku a taky potenciální klienti). Tentokrát se workshop konal v krásných nových prostorách AMBASÁDY - jak to probíhalo, se můžete mrknout na fotkách a my všem ještě jednou děkujeme!  

Díky zkušebním workshopům a desítkám různých konzultací jsme teď s finálním workshopem spokojeni a jsme si jisti, že ho můžeme pustit do světa. Díky testovací fázi víme, do jaké míry můžeme workshop přizpůsobit konkrétním firemním potřebám a na jakých věcech musíme trvat a které měnit nebudeme. Zkrátka víme, co funguje a co potřebujeme k tomu, aby to fungovalo. 

základní info k workshopu 

trvání

scénář workshopu je nastaven na 3 hodiny 

počet účastníků

10 (max 12) účastníků 

personální zajištění 

lektorka, odborná konzultantka (osoba na vozíku), produkční

místo konání 

taneční škola MAESTRO, Na Strži 40, Praha 4 (tam jsme teď našli ideální prostor pro všechny aktivity a pokud se nedomluvíme jinak, workshop se koná tam) 

průběh workshopu 

úvodní část 

představení průběhu workshopu, představení lektorek a jejich rolí, vysvětlení BOZP pohybu na vozíku, nastavení bezpečného prostředí 

praktická část "zkoušíme si vozík" 

  • seznámení s vozíkem a pohyb na vozíku spojen s různými každodenními aktivitami
  • scénky z běžného života venku

 Aktivity ve dvojicích - osoba na vozíku/osoba bez vozíku, ale i v různě namixované skupině, aby došlo k uvědomění rozdílnosti a prožití situací, kdy leckdy váháme, jak “správně” komunikovat. Jednotlivé aktivity se vhodně střídají s reflexí. 

reflexe 

Reflexe jako zpětný pohled na aktivitu s cílem uvědomit si klíčové body “učení”. Reflexe je proces “ze srdce do mozku”, z emocí do uvědomění, z prožitku do nové zkušenosti. Cílem reflexe je přenést výsledky zkušenostního učení do reality. Díky reflexi získá účastník ucelený pohled na svoji zkušenost nebo zážitek, a bude tak umožněno odnést si z něj co nejvíce pro svůj běžný život. Mimo to se účastníci naučí více si všímat, co se kolem nich děje, a přemýšlet o názorech ostatních. Výsledkem procesu reflexe je nová zkušenost.

závěr 

Společné zamyšlení nad workshopem, sdílení naučení a zpětná vazba.  

Možné další rozpracování projektu pro konkrétní firmu.  

S kým se na workshopu potkáte? 

Hanka Lhotová - fotku budou menší 

zkušenosti s rolí na workshopu 

Alžběta Polzová - fotky budou menší 

zkušenosti s rolí na workshopu 

Co Vám workshop přinese? 

Zlepšit týmovou dynamiku

Projekt podporuje efektivnější komunikaci a spolupráci v rámci týmů i mezi týmy a napomáhá jejich vyšší produktivitě. To se týká nejen týmů, kde jsou zaměstnány i OZP/OZZ, ale i týmů, které mezi sebou tyto osoby nemají.

Obohatit firemní kulturu

Projekt spoluvytváří podporující a inkluzivní firemní kulturu. Ta vede ke zvýšení spokojenosti a loajality zaměstnanců, přispívá ke snížení fluktuace, nákladů na nábor a zaškolování nových zaměstnanců a ke zvýšení atraktivity firmy na trhu práce.

Zapojit osoby s postižením 

Projekt přispívá k vytvoření vstřícnějších podmínek pro zaměstnávání OZP/OZZ a k jejich integraci do týmů. Inkluzivní a podporující prostředí a zohlednění specifických potřeb osob s postižením pomáhá efektivnějšímu fungování firemních týmů.

Podpořit konkurenceschopnost a inovace

Lepší pochopení specifických potřeb osob s postižením může  - v závislosti na odvětví - pomoci inovovat poskytované služby či výrobky, zlepšit jejich kvalitu a zákaznickou zkušenost OZP/OZZ jako klientů a podpořit tak firemní konkurenceschopnost.

Podpořit Czech Para Dance Sport (CPDS)

Část výnosu z projektu je určena pro Czech Para Dance Sport, který přidruženým členem Českého paralympijského výboru, podporuje uplatnění osob na vozíku a rozvíjí tanec na vozíku. Projekt není o charitě, má konkrétní přínosy pro byznys, nicméně plnění může mít podobu daru pro CPDS.

ESG

Překonávání bariér mezi lidmi a péče o zaměstnance včetně inkluze a snižování psychické zátěže je mj. součástí udržitelného podnikání. Pro firmu může být zapojení do projektu vhodným doplněním firemní politiky v sociální oblasti, která spadá i do reportingu podle ESG standardů.


KDO JSME - co je náš záměr 

Innovation Footprint (Bety a Martin) 

Co mají společného projekt "naše skryté vozíky" a oblast S (sociální rozměr) konceptu ESG?

Je to ta oblast, která nás v Innovation Footprint baví a pouštíme se do ní nejraději - je naším hnacím motorem a srdcovou záležitostí. Vidíme tam obrovský potenciál. A proč?

Jde tam totiž o lidi. O firemní kulturu, o fungování týmů, o duševní zdraví jednotlivce. A co více ovlivňuje, jak se firmě daří, než lidi ? Design projektu vychází z konceptu  "Shared Value"  - zjednodušeně se dá říct, že jde o hledání takových projektů, které mají pozitivní dopad do společnosti ve které žijeme, ale firma z nich profituje. Je to hledání modelu "Čím víc to pomáhá, tím víc to vydělává".  

Czech Para Dance Sport (Vítek a Petrana) 

text Vítek, Petrana ? 

naše skryté vozíky 

Projekt, který zastřešuje interakci mezi vozíčkáři s fyzickým handicapem a lidmi, kteří navenek fyzický handicap nemají. Rámec fyzického handicapu překračuje, otevírá “o čem se nemluví”. 

o čem se nemluví 

Chystaná platforma zaměřená na odkrývání tabuizovaných a skrytých témat (ve firmě, v mezilidských vztazích). Projekt "naše skryté vozíky" je výborným otvírákem tohoto tématu - nutí nás přemýšlet o možnosti, že každý z nás má nějaký svůj vozík. Jen možná není vidět..? 

ESG

ESG je koncept udržitelného podnikání, který je v EU upraven i legislativně. Součástí S je péče o lidi „uvnitř“ firmy  (firemní kultura, péče o zaměstnance, týmy), ale také přesah podnikání do společnosti, kde firma působí. Pro velké firmy bude povinné podávat o ESG aktivitách výroční zprávu již za rok 2025.


Jaké jsou benefity našeho workshopu pro Vaši firmu? V čem je unikátní? 

  • je postaven na zkušenostech zážitkové pedagogiky, členové týmu získají novou dovednost skrze zážitek a reflexi  

  • firemní tým, který jím projde, najde “společný jazyk” jak spolu komunikovat o obtížných tématech

  • má potenciál přispět k měřitelné změně firemní kultury 

  • je veden lektorkou s odbornou zkušeností z manažerského poradenství a řízení změny v organizacích spolu s odbornou poradkyní, která je vozíčkářka a zároveň přednáší na VŠ a spolupracuje s Vládním výborem pro osoby se zdravotním postižením  

  • přináší prospěch firmě a současně je společensky prospěšný  (“čím víc to pomáhá, tím víc to vydělává”) a vhodně zapadá do sociálního rozměru ESG agendy


Jak workshop hodnotili zaměstnanci z Grinity?

(vybráno z anonymní zpětné vazby) 

Hanka byla úžasná svou otevřeností a komunikativností, měla jsem pocit, že se můžu zeptat na cokoli a taky se zasmát, a nebude to odsouzeno jako nevhodné. Její přístup byl určitě rozhodujícím faktorem v tom, jak uvolněná atmosféra na workshopu byla. Skvělé byly poznatky z praxe i popis toho, jak se v nich ona sama cítila - díky (nejen) tomu jsem si mohla dobře představit, že na vozíku sedí prostě člověk jako já, se všemi pocity, emocemi atd...
Nevím, co vybrat.. Všechny úkoly byly stejně zajímavé a člověk si u nich spoustu věcí uvědomil..
Děkuji za skvělý zážitek a možnost si vyzkoušet nové věci. Za mě určitě zkušenost, kterou by si měl projít každý.

Parta z Grinity ohodnotila náš workshop většinově (7 z 10) jako super, všichni se cítili bezpečně a v pohodě (10 z 10) a doporučili by workshop dál (10 z 10) a po prázdninách se společně setkáme u druhého workshopu s jejich kolegy. 

SHRNUTÍ A CENA 

O čem workshop je?

  • Workshop se zaměřuje na rozvoj efektivní komunikace a inkluzivního chování a rozvoj týmové interakce na základě vzájemného respektu a vnímání potřeb obou stran.  

  • Workshop Je postaven na zkušenostech zážitkové pedagogiky. Členové týmu získají novou dovednost skrze zážitek a reflexi -“společný jazyk” jak spolu komunikovat o obtížných tématech. Workshop má potenciál přispět k měřitelné změně firemní kultury.

Pro koho je?

  • Pro firemní týmy či pracovní týmy jiných větších organizací, například z oblasti státní a veřejné správy. 

Jak a kde probíhá? 

  • Scénář je nastaven na 3 hodiny. Počet účastníků je 10 (max 12). K dispozici je 1 vozík vždy na 2 osoby s prostřídním. 

  • Probíhá řada aktivit na vozíku, s doprovodem i bez, simulovaných scének i týmové aktivity.

  • Workshopem provází lektorka a odborná konzultantka (osoba na vozíku). 

  • Akce se koná se v prostorách taneční školy MAESTRO, Na Strži 40, Praha 4, případně jinde po domluvě s klientem. 

Kdo ho organizuje?

  • Workshop zajišťuje Czech Para Dance Sport (CPDS),  pobočný spolek,  IČ 09776877, spis. zn. L 74302 u Městského soudu v Praze, sídlo Žitavského 518, Zbraslav, 156 00 Praha 5, za organizační podpory týmu Innovation Footprint (CSR Consult s.r.o., IČ 26425131, spis. zn. C 81259  u Městského soudu v Praze, sídlo Nad úvozem 921/14, 184 00 Praha 8). 

Kolik stojí?

  • 40 000 Kč bez DPH (CPDS není plátcem DPH)

  • Část výnosu z projektu je určena pro Czech Para Dance Sport

  • V případě pořádání většího počtu workshopů a/nebo adaptací programu dle požadavku klienta je stanovení ceny věcí na vzájemné dohodě.

Na koho se obrátit?

dohodnout a doplnit

Po prvním workshopu je možné pokračovat v rozpracování projektu více směry:

  • vytvořit konkrétní projekt na míru potřebám firmy s cílem podpořit diverzitu a inkluzi a obecně komunikaci uvnitř i vně firmy nebo design služeb (u firem, které samy vozíčkáře zaměstnávají i u těch, pro které představují část klientely)
  • po úvodním zážitkovém workshopu pokračovat s týmem sérií navazujících workshopů, a tím zlepšovat měkké dovednosti týmu a postupně firemní kulturu (poznání, uvědomění si sebe jako jednotlivce a svých “skrytých vozíčků”, respekt k druhým a zefektivnění komunikace celého týmu), uvědomění si síly sdílení a otevřenosti v komunikaci 

Projekt tedy může působit více směry. Workshop s vozíčkáři je spouštěčem jak pro rozpracování tématiky integrace a porozumění OZP, tak i pro přechod do tématiky,  vztahů na pracovišti a vytváření bezpečného prostředí a zdravé firmení kultury.  

Kdo za projektem stojí? 

Petrana Slámová - fotku si vyber jakoukoliv z workshopů, aby bylo jasný, že to je z toho 

Sem potřebuju text o tom, proč děláš tenhle projekt 

Vítězslav Rázek -  fotku si vyber jakoukoliv z workshopů, aby bylo jasný, že to je z toho 

Sem potřebuju text o tom, proč děláš tenhle projekt

Martin Walter

U projektu jsem od prvních dnů společného přemýšlení, jak propojit zkušenost vozíčkářů s potřebami firemních týmů. Tento projekt je jiný než průřezové ESG zakázky, spojené s firemní strategií udržitelnosti či nefinančním reportingem. Jde jasně vysvětlit. Týká se konkrétních lidí. Je "hmatatelný". Odezvu vidíte v reálném čase. Toto "tak trochu jiné ESG" mě baví.  

Alžběta Polzová - fotku si vyberu

a text napíšu :)